O mnie

Nazywam się Marcin Królik. Jestem pisarzem i witam Szanownych Czytelników na niniejszym blogu, który po różnych perturbacjach ostatecznie stał się stroną służącą mi do dzielenia się refleksjami z przeczytanych książek i obejrzanych filmów. Seriali oczywiście też, choć nie śledzę ich tak często, jak bym chciał. Literatura i kino to dla mnie ważne źródła inspiracji i dlatego o nich tutaj piszę.

Skąd się wziąłem?

Urodziłem się w 1979 roku w Mińsku Mazowieckim. Studiowałem polonistykę w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowałem  w roku 2000 w prasie lokalnej, w której następnie przepracowałem szereg lat jako dziennikarz i felietonista. Pisywałem też m.in. do „Newsweeka”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi” czy „Tygodnika Solidarność”.  Drukowałem ponadto opowiadania w pismach literackich, antologiach i na portalach.

Dwukrotnie otrzymałem wyróżnienie w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Moja pierwsza książka – powieść „Drzewo różane” – ukazała się w roku 2013.

Po debiucie, który niestety okazał się dla mnie rozczarowaniem, na ponad siedem lat porzuciłem literaturę i zająłem się dziennikarstwem oraz publicystyką. Owocami tego okresu są m.in. trzy książki nonfiction o tematyce społeczno-religijnej. Jednak rok 2020 – ten dziwny i przerażający rok – wywrócił moje życie o 180 stopni, jednocześnie uświadamiając mi, jak bardzo ulotny jest czas i jak wiele go marnujemy na rzeczy, które nie są nasze.

Postanowiłem jeszcze raz zawalczyć o marzenia z młodości i jednak spróbować zostać pisarzem z prawdziwego zdarzenia.

O czym, co i jak piszę?

O tym, co mnie fascynuje, przeraża, wzrusza lub skłania do refleksji. Ogólnie rzecz biorąc staram się po prostu wyrażać siebie i mój stosunek do świata, ale też trochę ten świat tworzyć. Robię to głównie za pośrednictwem powieści i opowiadań. Moje ulubione gatunki to thriller, groza i dramat (ten w rozumieniu filmowym, a nie jako utwór sceniczny) z dużą dawką psychologii i metafizyki. Ważnym źródłem inspiracji jest dla mnie sama kultura, a zwłaszcza kino, które, jeśli mam być szczery, ukształtowało mnie o wiele silniej niż literatura.

Gdzie jeszcze można mnie znaleźć?

Poza blogiem udzielam się też na Facebooku – profil osobisty i fan page książkowy – na Twitterze oraz na Instagramie. Zapraszam też na moją stronę na Lubimy Czytać.

Można również do mnie napisać na adres mailowy ksiazkikrolika@gmail.com