O mnie

Witam na moim blogu.

Nazywam się Marcin Królik. Jestem nawróconym po wielu latach poszukiwań katolikiem i ideowym konserwatystą, co w moim przypadku nierozerwalnie się wiąże. Chodzi tu zarówno o tematy, które podejmuję, jak i o perspektywę, z jakiej patrzę na świat. Obok religii piszę również o sprawach społecznych, politycznych, kulturze itp. Robię to wszędzie, gdzie mam możliwość – w książkach, w Internecie czy na łamach prasy.

Przeważnie są to eseje lub felietony, czyli szeroko pojęta publicystyka, ale zdarza mi się też sięgnąć po prozę lub poezję. Forma tak naprawdę zależy od tego, co planuję w danym tekście przekazać. Chcę przede wszystkim najlepiej, jak potrafię, służyć Bogu i Jego sprawom – tym duchowym, ale i tym ziemskim, bo jedne i drugie są ze sobą ściśle skorelowane i nawzajem z siebie wynikają.

Urodziłem się w 1979 roku w Mińsku Mazowieckim. Studiowałem polonistykę na Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze kroki stawiałem w prasie lokalnej, w której przepracowałem kilka lat jako dziennikarz i felietonista. Poza tym publikowałem m.in. w „Newsweeku”, „Więzi”, „Rzeczpospolitej” i „Tygodniku Solidarność”. Drukowałem też opowiadania w antologiach i pismach literackich. W 2013 roku ukazała się moja debiutancka książka – powieść „Drzewo różane”.

W 2008 roku odszedłem z Kościoła katolickiego, do którego wróciłem dziewięć lat później, a od roku 2020 znów praktykuję w pełni. Politycznie i światopoglądowo sytuuję się, jak łatwo zgadnąć, raczej na prawo od mitycznego centrum. Ponadto uważam, że zarówno fakt bycia robotnikiem słowa, jak i katolikiem, zobowiązuje mnie do odpowiedzialności za to, co się wokół nas dzieje.

Zarówno na Ziemi, jak i po śmierci, będziemy mieli taki świat, jaki sobie urządzimy. A mnie zależy, by był raczej lepszy niż gorszy. I właśnie dlatego robię to, co robię.